זכויות יוצרים

חוק זכויות יוצרים הוא חוק שנועד כדי להגן על יוצר, או בעלים של יצירה מפני שימוש ביצירה, שהיא קניין רוחני שלו. יצירה מוזיקלית היא אחת מסוגי היצירות שהחוק מגן עליהן, והעונשים על הפרת זכויות יוצרים כבדים.
בכל הנוגע להשמעת מוזיקה של אמנים המאוגדים תחת חברות התקליטים או אקו"ם, תחום זכויות היוצרים משלב סוגיות משפטיות מעניינות.

הנה למשל מקרה מלפני מספר שנים, בו נדון מקרה של מספרה קטנה בתל אביב שהשמיעה רדיו במספרה. בעלת המספרה חויבה לשלם לאקו"ם פיצויים, על אף שטענה כי השמיעה את המוזיקה להנאה האישית שלה ושל ביתה שעבדה במקום. בנוסף, היא טענה כי מדובר במקום שכונתי וקטן – אך טענות אלה לא הועילו מכיוון שבית המשפט עדיין קבע שנסיבות השמעת המוזיקה עונות על תנאי הפומביות, ולכן היא חויבה לשלם.

חשוב לדעת שהאכיפה בתחום זכויות היוצרים גדלה בשנים האחרונות בעשרות אחוזים, בעקבות לחץ שהופעל מחברות התקליטים. בעידן שבו הקהל הפסיק לקנות מוזיקה מקורית, וניתן להוריד בלחיצת כפתור כל שיר שרק רוצים – הדבר נגס בהכנסות הן של חברות התקליטים והן של האמנים עצמם.

בחיפוש אחר דרך להשיב לעצמם את הכסף שהלך ונעלם, חברות התקליטים  סברו כי בכל בית עסק מושמעת מוזיקה. חוק שהן מצאו משנת 1911 אומר, כי כל השמעה פומבית של יצירות מוגנות חייבות בתשלום תמלוגים לבעל היצירה.

מנקודה זו ואילך, החלו פקחי הפדרציה ואקו"ם – שני גופים שקיימים על מנת לשמור על זכויות יוצרים של האמנים – לפקוד בתי עסק, ולגבות באופן חוקי את התמלוגים שמגיעים להם.

לכן, לא כדאי להסתבך עם רשויות החוק ומומלץ בחום לשלם באופן סדיר את התמלוגים המגיעים לחברות המאגדות את היוצרים.

את התשלום ניתן לבצע באופן ישיר מול אקו"ם, במחלקה המיועדת לבעלי עסקים. לחלופין, ניתן לשלם את התמלוגים דרך חברות המציעות פתרונות מוזיקה לעסקים.

כיום ישנם אפשרויות נוספות, יש ברשותנו מאגרי מוזיקה ללא תמלוגים אשר ניתן להשמיע בעסק ללא צורך בתשלום נוסף לגופי התמלוגים. לעוד פרטים צרו קשר ונשמח לספר לכם ולהשמיע לכם מוזיקה נפלאה בעלות מינימלית.

למידע והצטרפות
פלייליסט - מוזיקה לעסקים מצליחים

פלייליסט

אנו מציעים לכם חבילת מוזיקה מוזלת!
נגן מוזיקה אוטומטי חכם
קטלוג מוזיקה של תמלוגים מופחתים אשר בעזרתם תוכלו להנעים את שהות הלקוחות אצלכם בעסק במינימום עלות, נשמח לשדרג גם אתכם !

פלייליסט - מוזיקה לעסקים מצליחים

להצעה ופרטים נוספים